اشتراک گذاری

دلایل قطع صدای تلویزیون سونی چیست؟

یکی از مشکلات رایج‌ تلویزیون سونی که اکثر کاربران سونی با آن روبه‌رو می‌شوند، اختلال صوتی در تلویزیون سونی است. یکی از این اختلالات صوتی شامل زمانی است که تلویزیون تصویر دارد اما صدا ندارد. اگر خیلی خوشبینانه به این مسئله نگاه کنیم، احتمال اینکه تنظیمات صدای تلویزیون بهم ریخته باشد وجود دارد. اما گاهی اوقات نیز عوامل سخت‌افزاری موجب قطع صدای تلویزیون سونی می‌شوند. در این صورت تلویزیون سونی به تعمیر نیاز دارد و باید آن را برای تعمیر به مراکزی معتبر و استاندارد سپرد.

یکی از بهترین مراکز جهت تعمیر تلویزیون سونی ، نمایندگی سونی است. این مرکز از کارشناسان و متخصصان خبره‌ای برخوردار است که از پیشرفته‌ترین و به‌روزترین تجهیزات و امکانات جهت تعمیرات تلویزیون سونی استفاده می‌کنند. بنابراین درصورت خرابی تلویزیون سونی خود می‌توانید آن را با اطمینان خاطر به این مرکز بسپارید.

قطع صدای تلویزیون سونی

دلایل قطع صدای تلویزیون سونی چیست؟

جدا از کیفیت بالایی که تلویزیون‌های سونی دارند گاهی اوقات به دلیل بروز برخی اختلالات دچار مشکل می‌شوند. یکی از اختلالات تلویزیون سونی که به آن اشاره کردیم قطع شدن صدای آن است. دلایل مختلفی موجب قطع شدن صدای تلویزیون سونی می‌شوند که می‌توان آن‌ها را در دو دسته شامل: بهم ریختن تنظیمات صوتی تلویزیون و خرابی مین برد تلویزیون جمع‌بندی کرد. در ادامه هر یک از دلایل قطع صدای تلویزیون سونی را بررسی خواهیم کرد.

اگر صدای تلویزیون با تصویر مطابقت ندارد از خوندن این مقاله غافل نشید! تو این مقاله آموزش دادیم تا این مشکل تلویزیون سونی خودتون رو برطرف کنید.

بهم ریختن تنظیمات صوتی تلویزیون

همانطور که اشاره کردیم در خوشبینانه‌ترین حالت، ممکن است دستکاری‌های ناخواسته موجب بهم ریختن تنظیمات صوتی تلویزیون و بروز اختلال در آن شده باشد. در این صورت می‌توانید تنظیمات صوتی تلویزیون خود را ریست کنید یا تنظیمات آن را در حالت پیش‌فرض (Default) قرار دهید.

درصورتی که قصد دارید تنظیمات مورد نظر خود را بر روی تلویزیون اعمال کنید ابتدا بهتر است زبان آن را به فارسی تغییر دهید تا با آگاهی کامل تنظیمات صوتی تلویزیون را تغییر دهید.

برای انجام تنظیمات صدای تلویزیون سونی از مسیر زیر اقدام نمایید:

ابتدامطابق شکل زیر از بخش Home وارد Settings شوید.

قطع شدن صدای تلویزیون سونی

در ادامه از طریق مسیر زیر وارد بخش تنطیمات شوید.

→ Sound → Sound Adjustments → Sound Mode → Standard

قطع صدای تلویزیون سونی

در این بخش بررسی کنید که خروجی صدا تلویزیون شما بلندگو های تلویزیون باشد. اگر از سینمای خانگی و بلندگوهای مجزا استفاده می کنید می توانید گزینه همگام سازی صدا را انتخاب نمایید.

خرابی بلندگوی تلویزیون

آخرین علت بی صدا شدن تلویزیون سونی، خرابی بلندگوی تلویزیون سونی است. درصورتی که مشکلی برای بلندگوی تلویزیون یا سوکت‌های آن ایجاد شده باشد نمی‌توانید صدایی از بلندگوی تلویزیون بشونید. البته در اکثر مواقع با شنیدن صدای خش خش از بلندگوی تلویزیون یا شنیدن صدای بی‌کیفیت و بم می‌توانید این احتمال را در نظر بگیرید که بلندگوهای تلویزیون شما خراب شده‌اند. 

ممکن است بلندگوهای داخلی تلویزیون شما دچار خرابی شده باشد. در صورت استفاده از سینمای خانگی حتما بلندگوهای خارجی سیستم خود را بررسی نمایید. دقت داشته باشید که خودتان برای تعمیر بلندگوی تلویزیون اقدام نکنید.

تعمیرات تلویزیون سونی خود را به تکنسین های باتجربه مرکز نمایندگی سونی بسپارید تا در سریع ترین زمان ممکن به برطرف کردن عیوب تلویزیون شما بپردازند.

این مقاله نکات جدیدی را شرح می دهد : آموزش نصب برنامه روی تلویزیون سونی

خرابی مین برد تلویزیون

اما همیشه بهم ریختن تنظیمات صوتی دلیل اصلی قطع صدای تلویزیون سونی نیست. گاهی اوقات نیز عوامل سخت‌افزاری مانند خرابی مین برد تلویزیون سونی موجب بروز اختلال صوتی در تلویزیون می‌شود.

درواقع مین برد تلویزیون رابطه مستقیمی با قطع صدای تلویزیون سونی دارد چراکه صدای خروجی از تلویزیون توسط مین برد به اسپیکرها منتقل می‌شود.

از این‌رو اگر تنظیمات صوتی تلویزیون را ریست کردید یا میزان صدا را کم و زیاد کردید اما باز هم هیچ صدایی از تلویزیون پخش نشد مطمئن باشید که مین برد تلویزیون شما دچار مشکل شده است.

فعال بودن حالت بی صدای تلویزیون

در صورتی که به طور ناخواسته دستتان با دکمه Mute برخود می کند. تنها با فشردن مجدد این دکمه و یا با فشردن یکی از دکمه های + و یا – ولوم ، صدا به حالت اول باز می گردد. 

خرابی کابل HDMI

در مواقعی که تلویزیون شما از طریق کابل HDMI به لپ تاپ و یا سینمای خانگی متصل باشد احتمال خرابی و قطعی کابل HDMI وجود دارد.

در صورت اتصال به سینمای خانگی می توانید در بخش تنظیمات صدا همگام سازی صدا را انتخاب نمایید. اگر تلویزیون شما به لپ تاپ متصل باشد پس از بررسی سلامت کابل HDMI، در بخش تنطیمات اسپیکر بلندگوی لپ‌تاپ را تغییر داده و تلویزیون را به عنوان پخش کننده پیش فرض انتخاب کنید.

قطع صدای تلویریون سونی

چگونه باید مشکل قطع صدا تلویزیون سونی را برطرف کرد؟

درصورتی که پس از روشن کردن تلویزیون متوجه شدید که تصویر دارد اما صدا ندارد، اولین کاری که باید انجام دهید این است که با ریموت کنترل میزان صدای تلویزیون را افزایش دهید. درصورتی که هیچ صدایی از تلویزیون شنیده نشد به بخش تنظیمات صوتی آن بروید.

سپس از گزینه ریست برای بازگرداندن تنظیمات به حالت اول استفاده کنید و پس از آن یک بار تلویزیون را خاموش و روشن کنید درصورتی که باز هم هیچ صدایی از تلویزیون شنیده نشد مطمئن باشید که مین برد آن دچار مشکل شده است.

در چنی شرایطی تلویزیون شما به تعمیر نیاز دارد. البته اگر صدای خش خش یا بم از بلندگوی تلویزیون خارج شد به این معناست که بلندگوی تلویزیون شما دچار مشکل شده است.

این مقاله برای شما مفید است : قابلیت تصویر در تصویر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سونی در محل

یکی از بهترین خدمات نمایندگی سونی ، تعمیر تلویزیون سونی در محل است. از این‌رو هر زمان که تلویزیون شما با مشکل روبه‌رو شد می‌توانید با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید تا بلافاصله پس از تماس شما جهت ارائه خدمات تعمیر تلویزیون سونی به محل موردنظر شما اعزام شوند.

سوالات متداول کاربران

چگونه می توانم صدای تلویزیون را بهبود بخشم؟

حتی اگر صدای بلندگوهای اکثر تلویزیون ها بد باشد، اغلب می توانید با تنظیم تنظیمات صدا، اوضاع را کمی بهبود بخشید. این تنظیمات معمولاً شامل یک اکولایزر ساده با کنترل‌های باس و سه‌بلند هستند. اگر باس را چند مرحله رها کنید یا تریبل را تقویت کنید، احتمالاً درک دیالوگ را بهبود می بخشد.

وقتی تلویزیون صدا ندارد چه کنیم؟
  1. سعی کنید صدای تلویزیون را افزایش دهید
  2. مطمئن شوید که تلویزیون بی صدا نیست
  3. سعی کنید تلویزیون، هر دستگاه ستاپ باکس (کابل باکس، ماهواره و غیره) و سیستم صوتی را در صورت اتصال به تلویزیون خود خاموش کنید و سپس دوباره آنها را روشن کنید.
4.2/5(11 امتیاز)
اشتراک گذاری