اشتراک گذاری

علت خاموش و روشن شدن تلویزیون سونی و روش های رفع آن

خاموش و روشن شدن تلویزیون سونی، یکی از رایج ترین اتفاقاتی است که توسط کاربران این تلویزیون به خصوص تلویزیون های ال ای دی گزارش می شود. به خاطر داشته باشید در صورتی که تلویزیون به طور ناگهانی خاموش شد، به هیچ وجه با اصرار سعی به روشن کردن آن نکنید تا از آسیب های جدی تر جلوگیری شود. همچنین درصورتی که دانش تخصصی و کافی را جهت عیب یابی و تعمیر تلویزیون سونی ندارید، شروع به تعمیر نکنید. تعمیر تلویزیون sony، نیاز به دانش تخصصی و شناخت دقیق علت رخ دادن این مشکل، نحوه تعمیر و.. دارد. در نتیجه در اولین فرصت با تکنسین متخصص در نمایندگی رسمی سونی مشورت کنید.

خاموش و روشن شدن تلویزیون سونی، دلایل بسیار مختلفی دارد که در ابتدا نیاز است تلویزیون عیب یابی شود و علت بروز مشکل به صورت دقیق مشخص شود. ممکن است تلویزیون به علت آسیب دیدگی یا سوختگی یکی از قطعات داخلی دچار این مشکل شده باشد. ما در ادامه قصد داریم برخی از دلایل بروز این مشکل و روش رفع آنها را مورد بررسی قرار دهیم.

علتد خاموش و روشن شدن تلویزیون سونی

دلایل خاموش و روشن شدن تلویزیون سونی چیست؟

در حالت کلی و جدا از برند تلویزیون، این مشکل می تواند از خرابی پاور، خرابی و یا اختلال بک لایت تلویزیون سونی، نوسانات برق، خرابی کابل HDMI و… باشد. البته به یاد داشته باشید مشکل خاموش و روشن تلویزیون سونی را نمی توانیم تنها به یک علت خاص مربوط بدانیم. گاها ممکن است چند علت باهم منجر به بروز این مشکل شده باشند. برخی از دلایل خاموش و روشن شدن تلویزیون سونی عبارتند از:

1- نوسانات برق

یکی از مهم ترین دلایل خاموش و روشن شدن تلویزیون سونی، نوسان برق است. برخی از مدل های تلویزیون به خصوص مدل های جدید آن که با ولتاژ پایین کار می کنند، در صورتی که کوچکترین نوسان برقی رخ دهد، به طور ناگهانی خاموش می شود. در حالی که این مشکل به صورت مداوم رخ دهد، برد پاور تلویزیون دچار مشکل شده و در نهایت فرایند تامین ولتاژ مختل می شود. در این صورت است که خاموش و روشن شدن تلویزیون سونی به صورت لحظه ای رخ می دهد.

به یاد داشته باشید درصورتی که علت بروز این مشکل، نوسان برق و درنهایت خرابی پاور باشد، می توانید با هزینه ای مقرون به صرفه و زمانی کوتاه، آن را تعمیر کنید.

2- کابل HDMIخراب یا فرسوده

در ذهن عموم افراد جامعه، مرغوب بودن یا اورجینال بودن کابل HDMI اهمیت خاصی ندارد. به این نکته توجه داشته باشید که کابل های نامرغوب با ولتاژ بالا تصاویر و صداها و … را به تلویزیون انتقال می دهد که می تواند به مرور زمان، آسیب شدیدی به برد پاور آن بزند. این ولتاژ بالا و آسیب به پاور در نهایت منجر به خاموش و روشن شدن تلویزیون سونی می شود. به یاد داشته باشید هزینه خرید یک کابل HDMI مرغوب و با کیفیت بالا بسیار کمتر از هزینه تعمیر پاور سوخته و یا خراب است.

بهترین کار برای اتصال دستگاه های جانبی به تلویزیون توسط کابل HDMI، استفاده از کابلی است که در بسته بندی خود  دستگاه وجود دارد.

3- خرابی برد پاور تلویزیون SONY

به صورت کلی توصیه ما به شما تعویض این قطعه مهم بعد از گذشت 5 الی 6 سال از عمر تلویزیون سونی است. این تعویض منجر به حفظ کارایی مناسب تلویزیون می شود. در صورت سرویس نشدن این قطعه مهم، ممکن است برد پاور تلویزیون شما خراب شود و در نهایت منجر به خاموش و روشن شدن تلویزیون سونی شود. به یاد داشته باشید خرابی برد پاور در اکثر مواقع تلویزیون سونی را کاملا از کار می اندازد؛ حتی ممکن است چراغ پاور تلویزیون نیز کار نکند.

4- خرابی مین برد تلویزیون سونی

یکی از قطعات مهم در تلویزیون، مین برد است. در صورتی که این قطعه نیز دچار اختلال و یا از کار افتادگی شود، می تواند منجر به خاموش و روشن تلویزیون سونی شود. زمانی که تلویزیون سونی دچار خرابی مین برد می شود، می توانید آن را از علائم ظاهری تلویزیون تشخیص دهید. عموما مشخصه آن به این شکل است که تلویزیون هنگام کار کردن خاموش می شود و زمانی که مجددا دکمه پاور را می زنید، چراغ جلویی تلویزیون چشمک می زند اما تصویری نمایش داده نمی شود. همانطور که می دانید، مین برد تلویزیون یکی از قطعات بسیار مهم آن است، به طوری که این قطعه بر روی سایر قطعات تاثیرگذار است.

تعمیر نادرست و غیر اصولی مین برد تلویزیون، می تواند منجر به عملکرد بسیار ضعیف دستگاه شود. در نتیجه برای تعمیر مین برد تلویزیون سونی، حتما به نمایندگی رسمی سونی و تکنسین های متخصص و با تجربه مراجعه نمایید. در صورت نیاز به تعویض قطعات، حتما از قطعات اورجینال استفاده کنید تا آسیب جدی تری به تلویزیون شما وارد نشود.

5- فلش ویروسی

همانند مابقی دستگاه های هوشمند، تلویزیون های امروزی هم ممکن است به ویروس آلوده شوند. ویروسی شدن تلویزیون به وسیله فلش، یکی از دلایل مهم در خاموش و روشن شدن تلویزیون سونی است. به یاد داشته باشید قبل از اتصال فلش به تلویزیون، از ویروسی نبودن آن مطمئن شوید. ویروس نیز ممکن است قطعات مختلف را تحت تاثیر قرار دهد و عملکرد آنها را مختل کرده و در نهایت، منجر به خاموش و روشن تلویزیون سونی شود. در صورتی که فلشی را به تلویزیون متصل کردید می توانید از طریق تنظیمات و آنالیزهایی در تلویزیون سونی از وجود ویروس در آن مطلع شوید. پیشنهاد ما به شما، کمک گرفتن از تعمیرکاری با تجربه جهت رفع مشکل ویروسی شدن تلویزیون سونی است.

خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی

6- خرابی مدار استندبای

آخرین دلیل خاموش و روشن شدن تلویزیون سونی، از کار افتادن مدار استندبای است. زمانی که دستگاه خاموش است، از این مدار برای تغذیه ولتاژ MCU و … استفاده می شود. عموما مشکلاتی که در مدار استندبای تلویزیون سونی و یا هر برند دیگری رخ می دهند قابل تعمیر نیستند و نیاز به تعویض قطعه به صورت کلی دارند.

علت های  بسیار دیگری نیز در بروز مشکل خاموش و روشن شدن تلویزیون سونی دخیل هستند که به صورت مختصر می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • ضربه فیزیکی سنگین
  • آبخوردگی و…
  • خرابی CPU
  • خرابی IC
  • مشکل در تنظیمات تایمر و…

فیلم آموزش رفع مشکل خاموشی تلویزیون سونی

نمایش ویدیو درباره فیلم آموزش رفع مشکل خاموشی تلویزیون سونی

رفع مشکل خاموش و روشن شدن تلویزیون سونی

در اولین قدم جهت رفع مشکل، نیاز است تا به صورت دقیق تلویزیون را مورد بررسی قرار دهید و علت بروز این مشکل را پیدا کنید. با توجه به علت خرابی، می توانید تصمیم بگیرید که آن را برای تعمیر یا تعویض به نمایندگی رسمی سونی و به تکنسین های متخصص تعمیر تلویزیون بسپارید. در صورتی که ایراد از استند بای، برد پاور و یا مین برد باشد با توجه به شدت خرابی پیش آمده برای قطعه، تکنسین تصمیم به تعمیر و یا تعویض آن می گیرد.

 اگر مشکل از سی پی یو باشد، به احتمال خیلی زیاد باید CPU را به صورت کامل تعویض کنید. سی پی یوها به خاطر داشتن ساختاری ظریف، قابل تعمیر نیستند. به صورت کلی، تعمیر یا تعویض هرکدام از قطعاتی که منجر به خاموش و روشن شدن تلویزیون سونی شده اند، نیاز به مهارت بالا، تخصص و دانش در زمینه تعمیر دارد. بنابراین اگر با چنین مشکلی مواجه شدید بدون دستکاری، با نمایندگی سونی تماس بگیرید و تلویزیون را جهت تعمیر با خیالی راحت به نمایندگی بسپارید. نمایندگی سونی تمامی خدمات و تعمیرات را همراه با گارانتی و در کوتاه ترین زمان ارائه می دهد.

سوالات متداول کاربران

چه چیزی باعث می شود تلویزیون به طور تصادفی روشن شود؟

شایع ترین دلایلی که تلویزیون به خودی خود خاموش روشن می شود وجود خرابی دکمه پاور کنترل از راه دور، دستگاه های خارجی متصل به تلویزیون، تنظیمات، خرابی برد تلویزیون و غیره است.

بهتر است تلویزیون را خاموش کنیم یا روشن نگه داریم؟

به طور کلی، شما باید سعی کنید تلویزیون خود را هر زمان که از آن استفاده نمی کنید خاموش کنید. فراموش نکنید که تلویزیون شما گهگاه نیاز به استراحت دارد. کار کردن تلویزیون به صورت 24/7 منجر به بارگیری بیش از حد اجزای تلویزیون می شود. این در طول زمان آسیب قابل توجهی را به همراه خواهد داشت.

اگر تلویزیون سونی خاموش شد و بعد از آن روشن نشد چه باید کرد؟

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رفع مشکل به مقاله ی روشن نشدن تلویزیون سونی مراجعه فرمایید.

5/5(2 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید