اشتراک گذاری
  • خانه
  • مقالات
  • علت تصویر نداشتن تلویزیون سونی چیست؟ تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد

علت تصویر نداشتن تلویزیون سونی چیست؟ تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد

تصویر نداشتن تلویزیون سونی یکی از مشکلاتی است که ممکن است کاربران گاها با آن مواجه شوند. البته زمانی که صحبت از تصویر نداشتن تلویزیون سونی می شود منظور این است که تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد. در چنین مواردی که صدا به صورت طبیعی از بلندگوها خارج می شود، علت قطع شدن تصویر تلویزیون سونی را باید در دو بخش جست و جو کرد: بک لایت یا پنل. ایراد در هر یک از این دو قسمت می تواند منجر به تصویر نداشتن تلویزیون sony شود.

اما سوالی که در این جا مطرح می شود این است که برای برطرف کردن این مشکل چه باید کرد؟ در ادامه این مقاله نکات تکمیلی پیرامون تصویر نداشتن تلویزیون آورده شده است. پیش از اقدام جهت تعمیر تلویزیون سونی بهتر است با مطالعه مقاله زیر اطلاعات خود را در این زمینه بالا برده و نکات لازم را مد نظر داشته باشید.

تصویر نداشتن تلویزیون سونی

هزینه تعمیر قطع شدن تصویر تلویزیون سونی

یکی از اصلی دغدغه های کاربرانی که با مشکل تصویر نداشتن تلویزیون سونی مواجه می شوند هزینه انجام تعمیرات است. در مورد هزینه تعمیر قطع شدن تصویر تلویزیون سونی باید اشاره کرد که این هزینه بسته به قطعه آسیب دیده متفاوت است. اما تنها قطعه آسیب دیده نیست که میزان هزینه تعمیر تصویر نداشتن تلویزیون sony را تعیین می کند. در واقع زمانی که صحبت از تعمیر تلویزیون سونی و رفع مشکل تصویر نداشتن آن می شود باید موارد بسیاری بررسی شود.

این موارد عبارتند از مدل تلویزیون، سایز تلویزیون، قطعه آسیب دیده و همچنین میزان آسیب وارد شده به قطعه مورد نظر. در برخی مواقع رفع آسیب تنها با یک تعمیر جزئی برطرف می شود. این امر طبیعتا هزینه چندانی نخواهد داشت. اما زمانی که صحبت از تعویض قطعه باشد هزینه متغیر بوده و به نوع قطعه آسیب دیده و همچنین نوع و کیفیت قطعه جایگزین جدید بستگی خواهد داشت.

پیشنهاد می کنیم مقاله روشن نشدن تلویزیون سونی را هم مطالعه کنید زیرا نکات جدیدی را شرح می دهد.

ایراد در بک لایت اصلی ترین دلیل تصویر نداشتن تلویزیون سونی

بک لایت در واقع بخشی از تلویزیون است که وظیفه تامین نور پس زمینه برای نمایش تصاویر را بر عهده دارد. در تلویزیون های ال سی دی بخشی به نام بک لایت وجود دارد که در آن از لامپ های فلورسنت برای ایجاد نور پس زمینه استفاده شده است.

 در این بخش در تلویزیون های ال ای دی اما به جای لامپ های فلورسنت، از لامپ های ال ای دی برای تولید نور پس زمینه استفاده می شود. در هر دو مدل تلویزیون، محفظه ای که این لامپ ها در آن قرار دارند بک لایت نام داشته و خرابی آن می تواند یکی از اصلی ترین دلایل تصویر نداشتن تلویزیون سونی باشد.

البته توجه کنید که آسیب دیدگی بک لایت نشانه های دیگری نیز دارد و توجه به آنها می تواند به کاربر کمک کند تا با قطعیت بیشتری به خرابی بک لایت و علت قطع شدن تصویر تلویزیون سونی پی ببرد. به عنوان مثال علاوه بر تصویر نداشتن تلویزیون sony می توان به تاریک شدن بخشی از تصویر یا کل آن، نمایش لوگوی سونی و در ادامه خاموش شدن دستگاه، قطع و وصل شدن تصویر، چشمک زدن چراغ پاور به تعداد 6 مرتبه، و در نهایت پدیدار شدن نقاط نورانی یا تیره در تصویر اشاره کرد.

خرابی پنل دلیل دیگر تصویر نداشتن تلویزیون sony

همانطور که پیشتر اشاره کردیم علاوه بر بک لایت، بخش دیگری نیز در تلویزیون وجود دارد که بروز آسیب در آن موجب تصویر نداشتن تلویزیون سونی می شود. این بخش پنل نام دارد. پنل یکی از حساس ترین قسمت های دستگاه بوده و هرگونه خرابی در آن موجب اختلال در نمایش تصاویر می شود. در صورتی که قطع شدن تصویر تلویزیون سونی به دلیل آسیب دیدگی پنل باشد، کاربر با صفحه ای به رنگ سورمه ای تیره مواجه خواهد شد.

منظور از سورمه ای تیره این است که زمانی که تلویزیون خاموش و روشن می شود رنگ صفحه نمایش متفاوت است. اما اگر تصویر نداشتن تلویزیون sony ناشی از خرابی بک لایت باشد رنگ صفحه نمایش در این دو حالت تفاوتی نداشته و در صورت خرابی بک لایت صفحه نمایش در حالت روشن و خاموش به یک رنگ خواهد بود. پنل تلویزیون عموما بسیار گران قیمت بوده و در اغلب موارد تعمیر آن از لحاظ اقتصادی به صرفه نخواهد بود.

دلایل خرابی بک لایت و پنل

در این بخش به بررسی مواردی که موجب آسیب دیدگی بک لایت و پنل تلویزیون و در نهایت تصویر نداشتن تلویزیون سونی می شوند می پردازیم. بک لایت ها عمر مشخصی دارند و در پاره ای از موارد علت اصلی خراب شدن پایان طول عمر آنهاست. 

در مواردی نیز ممکن است ناهماهنگی در برد پاور و لامپ های بک لایت موجب خرابی این قسمت از تلویزیون شود. آخرین موردی که می تواند موجب آسیب دیدگی بک لایت شود دمای محیط است. بک لایت به گرما حساس بوده و قرار گرفتن تلویزیون در محیط های خیلی گرم می تواند موجب از کار افتادن این بخش و در نتیجه قطع شدن تصویر تلویزیون سونی شود. 

برای جلوگیری از این مورد بهتر است دستگاه را در محلی قرار دهید که در معرض تابش نور مستقیم خورشید نباشد. در مورد پنل اما داستان تا حدودی متفاوت است. پنل به شدت نسبت به نفوذ رطوبت حساس بوده و قرارگیری آن در معرض کمترین رطوبت نیز می تواند موجب از کار افتادگی آن شود. یکی از بیشترین خطراتی که سلامت پنل را تهدید می کند  نفوذ رطوبت در هنگام تمیز کردن تلویزیون است. بهترین روش تمیز کردن تلویزیون استفاده از یک دستمال نمناک است (روش صحیح نگهداری از تلویزیون).

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید تلویزیون سونی ، لذت یک خرید ایده آل رو با ما تجربه کن

علت تصویر نداشتن تلویزیون سونی چیست؟

چرا تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد

حتما تا به حال برای شما نیز پیش آمده ، هنگامی که می خواهید برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود را تماشا کنید ؛ ریموت کنترل را برداشته و دستگاه را روشن می کنید اما ناگهان متوجه می شوید ، صدای تلویزیون در محیط پخش می شود اما تصویری برای شما نمایش داده نمی شود. قطع شدن تصویر در تلویزیون دلایل مختلفی دارد که ما در این مقاله می خواهیم به آنها اشاره کنیم تا شما بیشتر با دلایل داشتن صدا و نداشتن تصویر در تلویزیون آشنا شوید. این مشکل معمولا جدی بود و نیاز به بررسی تخصصی توسط کارشناس تعمیر تلویزیون سونی دارد.

دلایل داشتن صدا و نداشتن تصویر در تلویزیون

1. خرابی برد تیکان

یکی از دلایل داشتن صدا و نداشتن تصویر در تلویزیون ، خرابی برد تیکان است. این قطعه یکی از بخش های مهم پنل تلویزیون بوده و وظیفه آن این است که سیگنال تصویر را پردازش کرده و آن را در زمان مشخصی به صفحه نمایش ، انتقال دهد. حال اگر برای این قطعه ایرادی به وجود آید ، شما با این مشکل که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد ، مواجه خواهید شد.

2. نفوذ آب به دستگاه

از موارد دیگری که در پاسخ به سوال “چرا تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد” می توان بیان کرد ، نفوذ آب به آن است. که در این صورت ابتدا باید تلویزیون را از برق جدا کرده و سپس تا جایی که امکان آن وجود دارد دستگاه را خشک کرد.

3. خراب شدن کابل

خرابی کابل نیز یکی دیگر از دلایل داشتن صدا و نداشتن تصویر در تلویزیون است. کابل های تلویزیون از رشته های نازک بسیاری ساخته شده اند بنابراین هرگونه آسیبی می تواند باعث ایجاد بریدگی یا پارگی در این رشته ها شود و در نهایت شما را با این مشکل که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد مواجه کند. گاهی نیز امکان دارد که کابل را به درستی در پورت مربوطه وصل نکرده باشید و یا اینکه پورت کابل تلویزیون شما دچار خرابی شده باشد.

4. عدم ارسال سیگنال تلویزیونی

از موارد دیگری که باعث می شود تا تلویزیون صدا داشته باشد ولی تصویر نداشته باشد این است که آنتن تلویزیون شما به درستی نصب یا تنظیم نشده باشد و یا اینکه خراب شده باشد. در این صورت سیگنال به دستگاه شما ارسال نشده و تلویزیون شما تصویر را پخش نمی کند.

تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد

5. به هم خوردن تنظیمات تصویر

گاهی ممکن است که به هر دلیلی تنظیمات تصویر مانند روشنایی و وضوح آن به هم خورده و همین موضوع باعث شود که تلویزیون صدا را داشته باشد ولی تصویر نداشته باشد. در این هنگام کاربر باید به تنظیمات دستگاه رفته و نور صفحه را به حالت اولیه برگرداند.

یکی دیگر از تنظیماتی که در بسیاری از تلویزیون ها وجود دارد ، تنظیمات مربوط به انرژی دستگاه است. این بخش در حالت های مختلف نور صفحه نمایش را تغییر می دهد یا صفحه نمایش را به طور کامل خاموش می کند. که باید این تنظیمات را نیز به حالت استاندارد و اولیه خود بازگردانده تا مشکل حل شود.

نکته آخر

خرابی بک لایت و پنل از جمله مواردی است که می تواند موجب قطع شدن تصویر تلویزیون شود، اما توجه داشته باشید که تعمیر این دو بخش از عهده کاربر خارج است. بک لایت و پنل از قسمت های تخصصی تلویزیون هستند و وظایف مهمی را در ارتباط با پخش تصویر بر عهده دارند، از همین رو در صورت خرابی یا آسیب دیدگی باید صرفا به دست افراد متخصص تعمیر شوند.

نمایندگی سونی واقع در مرکز سخت افزار ایران با گرد هم آوردن متخصصین ماهر در زمینه تعمیرات تلویزیون سونی، به یکی از مراکز اصلی ارائه خدمات تعمیرات تلویزیون سونی و رفع مشکل تصویر نداشتن تلویزیون سونی بدل شده است. در صورت درخواست کاربران برای سرویس در محل، تکنسین های فنی این مرکز در اولین فرصت به محل مشتری اعزام شده و اقدام به عیب یابی تلویزیون سونی و تعمیر آن در محل می کنند. این مرکز همچنین برای تمامی خدمات ارائه شده گارانتی ارائه می دهد که همین امر نشان از کیفیت بالای خدمات دارد.

5/5(4 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید