اشتراک گذاری

دلیل خرابی و تعمیر میکروفن لپ تاپ سونی

هر لپ تاپی دارای یک میکروفن داخلی است که کاربرد‌هایی مانند ضبط صدای کاربر را دارد. گاهی اتفاق می‌افتد که به دلیل پاره‌ای مشکلات نرم‌افزاری این میکروفن داخلی کار نمی‌کند. سونی یکی از برند‌های معتبر در زمینه لپ تاپ است و گاهی لپ تاپ سونی نیز با چنین مشکلی مواجه می‌شود. در اینجاست که دلیل خرابی میکروفن لپ تاپ سونی برای کاربر اهمیت پیدا می‌کند و در صدد حل مشکل برمی‌آید.

برای تعمیر میکروفن لپ تاپ سونی باید ابتدا دلیل خرابی را پیدا کرد. همان طور که گفته شد، اکثرا تعدادی مشکل نرم‌افزاری منجر به بروز این عیب می‌شوند. از جمله این مشکلات نرم‌افزاری می‌توان به تنظیم نبودن میکروفن لپ تاپ به عنوان میکروفن پیش‌فرض و یا فعال نبودن آن اشاره کرد. در ادامه به ذکر تعدادی از دلایل کار نکردن میکروفن لپ تاپ سونی اشاره می‌کنیم و راه‌حل‌های رفع مشکل را نیز بیان می‌کنیم.

تعمیر میکروفون لپ تاپ سونی

بررسی دلایل خرابی میکروفون لپ تاپ سونی

ثبت نشدن میکروفون لپ تاپ سونی

گاهی دلیل خرابی میکروفن لپ تاپ سونی و کار نکردن آن، ثبت نشدن این میکروفن به صورت پیش‌فرض است. پس بهتر است در ابتدا مطمئن شوید که میکروفن لپ تاپ به عنوان دستگاه پیش‌فرض در ویندوز تعیین شده است. اگر از ویندوز 7 استفاده می‌کنید، بر روی آیکون صدا در گوشه سمت راست پایین صفحه راست کلیک کنید و از پنجره جدید وارد قسمت Recordings شوید.

 اینک باید Microphone را انتخاب کرده و گزینه Set default را بزنید. در پایان نیز OK یا apply را برای اعمال تغییرات انتخاب کنید. اگر از ویندوز 8 یا 10 استفاده می‌کنید، باید به کنترل پنل رفته و روی گزینه sound کلیک کنید. بقیه مراحل دقیقا مانند ویندوز 7 خواهد بود. پس این اولین کاری است که باید انجام دهید و در بسیاری از موارد دلیل خرابی میکروفن همین مسئله است.

فعال نبودن میکروفون لپ تاپ  

گاهی دلیل خرابی میکروفون لپ تاپ سونی به فعال نبودن آن در ویندوز برمی‌گردد. برای فعال کردن میکروفن لپ تاپ خود باید از طریق تنظیمات دستگاه عمل کنید. بعد از ورود به تنظیمات باید بر روی گزینه privacy کلیک کنید. اینک Microphone در سمت چپ قابل مشاهده خواهد بود که باید آن را انتخاب کنید. با انجام دادن این کار، میکروفن لپ تاپ سونی شما فعال خواهد شد.

مشکلات مربوط به درایور کارت صدا در لپ تاپ سونی 

مشکلات نرم‌افزاری درایور کارت صدای لپ تاپ سونی نیز گاهی منجر به از کار افتادن میکروفن می‌شود. به‌روز‌رسانی درایور کارت صدا راه‌حل این مشکل است و می‌تواند همه مشکلات نرم‌افزاری را رفع کند. برای انجام این کار، از طریق منوی جستجو Device Manager را پیدا کنید تا پنجره مورد نظر باز شود.

سپس روی گزینه Sound, Video and Game Controller کلیک کنید و درایور صدا را انتخاب کرده و گزینه Update Driver را بزنید. به این راحتی می‌توانید درایور را به‌روز‌رسانی کنید و تمامی مشکلات نرم‌افزاری را برطرف کنید. اگر دلیل خرابی میکروفن لپ تاپ سونی هم مربوط به درایور باشد، این آپدیت مشکل را به کلی حل خواهد کرد.

راه حل رفع مشکل میکروفون لپ تاپ سونی

حذف درایور کارت صدا و نصب مجدد آن

اگر به‌روز‌رسانی درایور مشکل را حل نکرد، می‌توانید اقدام به حذف درایور و نصب مجدد آن کنید. برای انجام این کار باید به تنظیمات بروید و Device Manager را پیدا کنید. اگر از ویندوز 7 استفاده می‌کنید، از طریق منوی جستجو اقدام کنید. 

زمانی که پنجره جدید باز شد، بر روی گزینه Sound, Video and Game Controller کلیک کنید. بعد بر روی درایور راست کلیک کرده و با انتخاب uninstall اقدام به حذف آن کنید. سپس ویندوز را راه‌اندازی مجدد کنید تا بوت شود و درایور‌ها به صورت اتوماتیک نصب شوند. اگر فرآیند نصب به صورت خودکار انجام نشد، به صورت دستی اقدام به نصب مجدد درایور‌ها کنید.

عیب‌یاب ویندوز را فراموش نکنید

دلیل خرابی میکروفن لپ تاپ سونی را از طریق عیب‌یاب ویندوز نیز می‌توان شناسایی کرد. برای این کار باید از طریق تنظیمات به Update & Security بروید و بر روی گزینه Troubleshoot کلیک کنید. سپس گزینه Recording Audio را انتخاب کنید. بعدا باید بر روی Run the troubleshooter کلیک کرده و همه مراحل را طی کنید تا پیشنهادات سیستم را ببینید.

نصب ویندوز 10 و از کار افتادن میکروفن

گاهی مشکل خرابی میکروفن بعد از نصب ویندوز 10 ظاهر می‌شود. ویندوز 10 دارای گزینه‌ای برای قطع میکروفن است که ممکن است این گزینه به اشتباه انتخاب شده باشد. انتخاب این گزینه باعث قطع صدای میکروفن می‌شود. همراه این ویندوز پاره‌ای مشکلات دیگر نیز در ارتباط با صدای سیستم ممکن است روی دهد. تجربه ثابت کرده که بسیاری از این مشکلات ویندوز 10 به تنظیمات صدا مربوط است. در اینجا نیز باید از طریق تنظیمات به Recording Devices بروید و در آنجا ریشه مشکل را پیدا کنید.

قطع کردن میکروفن و یا حجم کم صدا

گاهی دلیل خرابی میکروفن لپ تاپ سونی به قطع کردن آن و یا حجم کم صدا برمی‌گردد. برای حل این مشکل در ویندوز 7 باید روی آیکون صدا در گوشه پایین سمت راست، راست کلیک کرده و وارد تنظیمات شد. سپس گزینه Recording Devices را انتخاب کرده و تنظیمات را مشاهده و بررسی کنید. اما در ویندوز‌های 8 و 10 باید ابتدا به کنترل پنل رفته و از آنجا گزینه Sound را انتخاب کنید.

 در پنجره‌ای که باز می‌شود باید Recording را انتخاب کرده و میکروفن پیش‌فرض را تعیین کنید. سپس بر روی Properties کلیک کرده و در ادامه به levels بروید. در صورتی که صدای میکروفن قطع شده باشد، مشخص است که در این حالت باید آن را فعال کنید. توجه داشته باشید که حجم صدا باید حداقل روی 50 درصد تنظیم شده باشد.

تعمیر و تعویض میکروفن لپ تاپ سونی

اگر هیچ یک از موارد بالا دلیل خرابی میکروفن لپ تاپ سونی نبودند، احتمالا مشکل سخت‌افزاری است و باید به تعمیر و تعویض میکروفن اقدام کنید. توجه داشته باشید که تعمیر لپ تاپ سونی باید توسط افراد متخصص و در مراکز معتبر صورت بگیرد. امروزه قطعات تقلبی زیادی وارد بازار شده‌اند که شناسایی آن‌ها کار افراد متخصص و باتجربه است. چه دلایل دیگری برای خرابی میکروفن لپ تاپ سونی به نظر شما می‌رسد؟ آیا چنین مشکلاتی را هرگز با لپ تاپ خود تجربه کرده‌اید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید