اشتراک گذاری

روش های جلوگیری از لرزش لنز دوربین

همه عکاسان به دنبال جلوگیری از لرزش لنز دوربین هستند، چون این امر سبب می گردد که تصاویر ثبت شده واضح و شفاف شوند‌.‌ لرزش دوربین هنگامی پیش می آید که سرعت شاتر در حدی پایین باشد که نتواند لرزش طبیعی بدن انسان را متوقف سازد. در این حالت تصاویر محو و تار هستند و تمام زحمات شما به هدر می رود. در ادامه  راه کارهایی را بیان خواهیم کرد که بتوانید از این مشکل پیشگیری نمایید.

جلوگیری از لرزش لنز دوربین

تکنیک هایی برای جلوگیری از لرزش لنز دوربین

گاهی لرزیدن لنز به خاطر ایراداتی است که در دستگاه وجود دارد و در مواردی نیز این مشکل به تنظیمات نامناسب دوربین مربوط می شود. به هر حال در چنین شرایطی تصاویر کیفیت خوبی نخواهند داشت، بنابراین باید اقداماتی را جهت جلوگیری از لرزش لنز دوربین انجام دهید. با توجه به تحقیقات کارشناسان نمایندگی سونی روش های ذکر شده در زیر می تواند برای به حداکثر رساندن کیفیت عکس ها و ثبات لنز به شما کمک کند:

بررسی لنز دوربین

بهتر است که قبل از هر اقدامی لنز دوربین را چک کرده و اطمینان حاصل کنید که قطعه مورد نظر کیفیت لازم را دارد. چون در بسیاری مواقع تار شدن تصاویر به علت بی کیفیت بودن لنز اتفاق می افتد. این نکته را همواره مد نظر داشته باشید که نگه داشتن لنزهای کوتاه به سادگی امکان پذیر است؛ در حالی که لنزهای بزرگ و قطور معمولا بیشتر می لرزند. گاهی نیز لنز کیفیت لازم را دارد، اما ممکن است که به دلایلی خراب شده و نیازمند تعمیر یا تعویض باشد. برای تعمیر لنز با کارشناسان تعمیر دوربین سونی تماس بگیرید.

استفاده از سه پایه

روش دیگر که جلوی لرزش های ناخواسته را می گیرد، این است که دوربین را روی سه پایه مخصوص قرار دهید. سه پایه علاوه بر این که به ثبات دست شما کمک می کند، باعث می شود که حرکات اضافی دوربین نیز از بین برود. با این کار مطمئنا موفق به ثبت عکس های واضح تر و باکیفیت تر خواهید شد.

استفاده از مناسب ترین سرعت شاتر

تکنیک دیگر برای جلوگیری از لرزش لنز دوربین این است که بهترین سرعت شاتر را مورد استفاده قرار دهید. سرعت شاتر دوربین در واقع حجم نوری که به سنسور تصویر می تابد را مشخص می سازد. بسیار مهم است که هنگام عکاسی نور به اندازه کافی وجود داشته باشد تا تصاویر ثبت شده کیفیت لازم را پیدا کنند.

به همین دلیل در اغلب موارد هنگام غروب خورشید یا در محیط های کم نور عکس ها تار و محو هستند. بنابراین استفاده از بهترین سرعت شاتر و تنظیم فاصله کانونی بر اساس این سرعت کمک می کند که میزان نور مناسبی به حسگر بتابد. این امر به نوبه خود مانع لرزش لنز و افزایش کیفیت تصاویر می شود.   

فعال کردن قابلیت فوکوس خودکار

امروزه بیشتر دوربین های موجود در بازار از قابلیت فوکوس خودکار بهره می برند. به عبارت دیگر حالت های متعدد AF در این تجهیزات وجود دارد که می توانید یکی از آن ها را با توجه به نوع سوژه خود برگزینید. با این کار لرزش لنز حذف شده و عکس ها به کیفیت دلخواه می رسند.

لرزش لنز دوربین

رعایت فاصله کانونی مناسب

راه کار دیگر برای جلوگیری از لرزش لنز دوربین این است که فاصله کانونی موثر را رعایت نمایید. انتخاب فاصله کانونی مطلوب ضمن این که میدان دید بهتری در اختیار شما قرار می دهد، مانع لرزش لنز و به دنبال آن ثبت تصاویر واضح می شود.

عکاسی پشت سرهم

چنانچه قصد دارید از سوژه ای که در حال حرکت است، عکس بگیرید، بهتر است این کار را پشت سرهم تکرار کنید. این تکنیک مخصوصا اگر عکاس ورزشی هستید، بسیار به دردتان می خورد.

استفاده از تایمر خودکار

دقت داشته باشید که حتی حرکات جزئی مانند زدن روی دکمه شاتر هم موجب تاری تصاویر می شوند. بنابراین یک ترفند بی نظیر برای پیشگیری از لرزش لنز این است که از تایمر خودکار استفاده نمایید. با این روش می تواند زمانی که دوربین ‌خود را روی سه پایه گذاشته اید، یک عکس واضح ثبت کنید.

استفاده از سرعت بالای شاتر

یکی از ترفندهای مفید به منظور جلوگیری از لرزش لنز دوربین استفاده از سرعت بالای شاتر است. سرعت شاتر به مدت زمان باز بودن شاتر می گویند که تاثیر زیادی در کیفیت عکس ها دارد‌. هنگامی که سرعت بالا را برمی گزینید، حرکت در تصاویر متوقف می شود و به این ترتیب وضوح آن ها بالا می رود. همچنین مطالعه مقاله شاتر دوربین سونی می تواند برای شما مفید باشد.

نگه داشتن دوربین با هر دو دست

کاهش حرکات دست و نگه داشتن دوربین با هر دو دست موجب می شود که لرزش های احتمالی لنز به حداقل برسد.‌ حتی می توانید دستان خود را به سطحی تکیه دهید تا تعادل دوربین را بهتر حفظ کنید.

استفاده از لنز با دیافراگم باز یا لنز لرزش گیر

همان طور که گفته شد، افزایش سرعت شاتر از لرزش لنز دوربین ممانعت به عمل می آورد. جالب است بدانید که استفاده از لنزهای سریع که دارای دیافراگم باز f/2.8 یا پایین تر از این مقدار هستند، موجب بالا رفتن سرعت شاتر می شود. البته این لنزها نرخ گرانی دارند، اما اگر دائما در شرایط کم نور عکس برداری می کنید، بهتر است که به فکر خرید لنزهای سریع باشید.

استفاده از لنزهای لرزش گیر هم در جلوگیری از لرزش لنز دوربین موثرند. این لنزها مخصوص در مواقعی که تکان های دست کاربر موجب تاری تصویر می شود، اثرگذاری بسیاری دارند. زیرا از طریق حسگرهای ژیروسکوپی حرکات لنز را کاملا خنثی می سازند.‌ در واقع سنسورها محور لرزش در لنز دستگاه را به خوبی تشخیص می دهند و متناسب با آن موقعیت داخلی لنز را در حالتی پایدار و ثابت تنظیم می کنند.  

روش های جلوگیری از لرزش لنز دوربین
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید