اشتراک گذاری

تنظیم ISO دوربین های سری آلفا سونی

شرکت سونی برای اولین بار در سال 2014 با معرفی دوربین مدل آلفا 6000 اولین مدل از دوربین های آلفا را روانه بازار کرد. پس از آن نیز مدل های 6100، 6400 و 6600 از این سری به بازار عرضه شدند. این دوربین ها به نوعی نسخه به روز رسانی شده آلفا 6000 هستند و از همین رو نحوه انجام بسیاری از تغییرات در مدل های این سری یکسان است. تنظیم ISO دوربین های سری آلفا سونی تفاوت خاصی با دیگر مدل ها ندارد اگرچه برخی بخش های مسیر ممکن است کمی تفاوت داشته باشد. 

در این مقاله قصد داریم تا نحوه تنظیم ISO دوربین های سری آلفا سونی را به صورت کامل توضیح دهیم تا کاربران این دوربین ها بتوانند از تمامی نکات جزئی تنظیم ایزو دوربین های سری آلفا سونی مطلع شوند.

بیشتر بخوانید : تعمیر ccd دوربین سونی

تنظیم دوربین سونی

تغییر تنظیم ISO دوربین های سری آلفا سونی در حالت اتوماتیک

میزان حداکثر و حداقل ISO در حالت auto توسط کارخانه مشخص شده است. اما مواردی وجود دارد که ممکن است ایزوی تعیین شده توسط کارخانه کیفیت تصویر مناسبی را برای کاربر فراهم نکند. در چنین مواردی کاربر نیاز به تغییر تنظیم ISO دوربین های سری آلفا سونی خواهد داشت. با استفاده از روش زیر به راحتی می توانید دسترسی دوربین در حالت اتوماتیک را محدود کنید:

 • ابتدا دکمه عملکرد یا Fn را فشار دهید تا منو روی صفحه نمایش ظاهر شود.
 • سپس برای تنظیم ایزو دوربین های سری آلفا سونی گزینه ISO اتوماتیک را انتخاب نمایید.
 • حال با کمک دکمه چرخان گزینه AUTO را انتخاب کنید.
 • قسمت سمت راست دکمه چرخان را فشار دهید تا منوی ثانویه باز شده و وارد پنجره تنظیم گستره حساسیت خودکار شوید.
 • در این بخش دو عدد در پایین صفحه نمایش نشان داده می شوند که عدد سمت چپ میزان حداقل ایزو و عدد سمت راست حداکثر میزان ایزو را نشان می دهند.
 • با استفاده از دکمه چرخان سمت راست دوربین به راحتی می توانید گستره میزان حساسیت دوربین را مطابق میل خود تنظیم نمایید.

تنظیم ایزو در دوربین های سری آلفا سونی به صورت دستی

در جلوی بدنه دوربین های سری آلفا همانند دیگر مدل ها یک سری دکمه وجود دارند که با حروف خاصی مشخص شده اند. در ادامه به بررسی دکمه های مربوط به تنظیم ISO دوربین های سری آلفا سونی می پردازیم:

دکمه C1 

 • این دکمه در برخی مدل ها در قسمت پایین و سمت راست دکمه شاتر قرار گرفته و به طور پیش فرض برای تنظیم وایت بالانس استفاده می شود. کاربران می توانند نوع عملکرد دکمه C1 را برای تنظیم ایزو دوربین های سری آلفا سونی در نظر بگیرند.

دکمه چرخنده نزدیک به شاتر

 • در این سری دوربین ها عموما دو دکمه چرخان قرار دارند که هر یک بخش های مختلفی دارند. دکمه چرخنده نزدیک به فلاش اما گزینه ای تحت عنوان P دارد که به وسیله آن کاربر قادر خواهد بود میزان ایزو دلخواه خود را به دوربین بدهد و سپس دوربین مقادیر سرعت شاتر و دیافراگم را با توجه به آن تنظیم خواهد کرد.

گزینه peaking level

 • این بخش نیز جزو مواردی است که کاربر به وسیله آن می تواند ایزو مورد نظر خود را انتخاب نماید. برای دسترسی به این گزینه کافی است دکمه Fn را فشار دهید و با استفاده از دکمه چرخنده آن را روی گزینه peaking level فیکس کنید. دکمه Fn به نوعی دکمه میانبر برای رسیدن به بسیاری از عملکردهای دوربین است.

تنظیم ISO دوربین های سری آلفا سونی به کمک دکمه چرخنده

 • در دوربین های سری آلفا یکی از راه های دسترسی به تنظیمات ایزو از طریق دکمه چرخنده است. برای استفاده از این مسیر و تنظیم ایزو در دوربین های سری آلفا سونی کافی است اطراف دکمه چرخنده را نگاه کنید تا کلمه ISO را بیابید. این کلمه عموما در سمت راست دکمه چرخنده نوشته شده است. با فشار دادن قسمت سمت راست دکمه چرخنده کاربر می تواند حساسیت ایزوی تصویر را به میزان دلخواه خود تغییر دهد.

بیشتر بخوانید :  بروز رسانی دوربین سونی

تنظیم ایزو دوربین های سری آلفا سونی با استفاده از منو

در دوربین های سری آلفا سونی دکمه ای تحت عنوان منو وجود دارد که با فشردن آن وارد بخش های تخصصی تر مربوط به تنظیمات دوربین می شوید. در صورت فشردن دکمه منو به طور کلی 6 عنوان زیر را مشاهده خواهید کرد:

 • Camera setting 1
 • Camera setting 2
 • Network
 • Playback
 • Setup
 • My menu

در بخش camera setting 1 نیز بخش هایی وجود دارد که قسمت های مربوط به تنظیم ISO دوربین های سری آلفا سونی نیز در میان آنها قرار دارد. برای دسترسی به این بخش کافی است گزینه camera setting 1 را انتخاب کنید و در بخش هایی که در ادامه گفته می شود به موارد مربوط به تنظیمات ایزو در این مدل ها دست یابید:

 • صفحه نهم با عنوان exposure 1: در این منو دو گزینه مربوط به تنظیم ایزو دوربین های سری آلفا سونی قرار دارند که عبارتند از:
 1. ISO: در این مورد مقدار ایزو می تواند روی حالت auto یا عدد مورد نظر کاربر فیکس شود. بهترین میزان برای حداقل ایزو در این موارد 100 و برای حداکثر آن 10000 است.
 2. ISO Auto Min SS: این میزان ایزوی استاندارد است اما این قابلیت در اختیار کاربر قرار داده شده که آن را به Fast یا Faster تغییر دهد.
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید