اشتراک گذاری
  • خانه
  • مقالات
  • دلیل کند شدن لپ تاپ سونی و راهکار هایی برای رفع این مشکل

دلیل کند شدن لپ تاپ سونی و راهکار هایی برای رفع این مشکل

کند شدن لپ تاپ سونی مشکل رایجی است که اکثر کاربران این لپ تاپ ها با آن مواجه می شوند. منشا بروز این مشکل هم اختلالات نرم افزاری و هم مشکلات سخت افزاری لپ تاپ است. با توجه به دلیل بروز مشکل، راهکار های مختلفی برای رفع کندی لپ تاپ سونی وجود دارد.

لپ تاپ های برند سونی را همه می شناسند. لپ تاپ هایی با کیفیت و با دوام که در عین ظرافتی که در طراحی آن ها به کار رفته است، بسیار جان سخت و محکم بوده و طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد. با این حال کاربران لپ تاپ های سونی گاهی اوقات از مشکلات متعددی که در این دستگاه ها مشاهده می کنند شکایت دارند. از جمله متداول ترین مساله ای که کار با این لپ تاپ ها را دشوار می کند، کند شدن آن ها است.

سرعت سیستم اکثر لپ تاپ های سونی بعد از مدتی کند شده و به اصطلاح دستگاه مدام هنگ می کند. کند شدن لپ تاپ سونی موجب کاهش سرعت کارکرد دستگاه شده و در بسیاری از موارد عملکرد نرمال لپ تاپ مختل می شود. در این مواقع کاربری لپ تاپ بسیار سخت می شود. خصوصا در مواردی که کاربر نیاز به انجام همزمان چندین عملیات مختلف با لپ تاپ را دارد. در نتیجه برای باز کردن هر برنامه ای باید مدت زمانی را منتظر بماند. اما دلیل کندی لپ تاپ سونی چیست؟ در این جا به پاسخ این سوال می پردازیم و در ادامه راهکار هایی را برای رفع این مشکل ارائه می دهیم.

کند شدن لپ تاپ سونی

دلایل کلی کند شدن لپ تاپ سونی چیست؟

به صورت کلی اگر بخواهیم دلایل عمده بروز این مشکل را در لپ تاپ های سونی بررسی کنیم، باید مساله را در مشکلات نرم افزاری دستگاه یا اختلالات سخت افزاری آن جست و جو کنیم. به واقع مشکل کند شدن لپ تاپ سونی یا ریشه در مشکلات نرم افزاری مختلف دارد یا این که به دلیل بروز خرابی های سخت افزاری دستگاه، لپ تاپ کند شده و مدام هنگ می کند. برخی از این موارد را می توان با راحتی برطرف کرد. اما اگر مشکل اساسی تر باشد، باید به مراکز معتبر تعمیر لپ تاپ سونی مراجعه کرد. در ادامه به بررسی برخی از این دلایل متداول خواهیم پرداخت.

کند شدن سرعت لپ تاپ سونی به دلیل مشکلات نرم افزاری دستگاه

مشکلات نرم افزاری همیشه موجب بروز مشکلات متعددی در لپ تاپ های مختلف می شوند. زمانی که می گوییم مشکل نرم افزاری است، به این معنی است که یک عامل نرم افزاری موجب شده تا سیستم عامل لپ تاپ عملکرد درستی نداشته باشد. برخی از مشکلات نرم افزاری شامل موارد زیر می شوند:

ویروسی شدن لپ تاپ

این یک مشکل بسیار متداول و رایج است. زمانی که وارد سایت های نامعتبر می شوید یا از برنامه هایی غیر اورجینال روی دستگاه خود استفاده می کنید، امکان ویروسی شدن لپ تاپ شما وجود دارد. ویروسی شدن لپ تاپ سرعت عملکرد آن را به شدت کاهش می دهد.

نصب برخی از بدافزار ها

یک عامل مهم دیگر در کندی لپ تاپ سونی استفاده از برخی از بد افزار ها یا برنامه های خطر ساز روی دستگاه است. این برنامه ها با تاثیری که روی سیستم عامل لپ تاپ دارند، موجب کند شدن لپ تاپ سونی می شوند.

باز کردن همزمان چندین نرم افزار مختلف روی لپ تاپ 

هر دستگاه بر اساس قدرت پردازشی که دارد می تواند همزمان تعدادی مشخص از برنامه ها را اجرا کند. گاهی اوقات تعداد برنامه هایی که در لپ تاپ باز کرده اید، فراتر از توان دستگاه بوده و اجرای همزمان آن ها موجب کندی لپ تاپ سونی خواهد شد.

باز بودن همزمان صفحات متعدد وب 

گاهی اوقات صفحات بسیار زیادی را باز می کنید در حالی که از بسیاری از آن ها استفاده ای نیز نمی کنید

به این فرایند ها اصطلاحا مولتی تسکینگ گفته می شود که در کل یک عامل بالقوه در کند شدن لپ تاپ های متفاوت در نظر گرفته می شود.

قدیمی بودن سیستم عامل لپ تاپ

گاهی اوقات استفاده کردن از سیستم عامل های قدیمی و از دور خارج شده روی دستگاه موجب کاهش سرعت کارکرد لپ تاپ می شود و در نتیجه لپ تاپ مدام هنگ می کند.

  • آیکون های بسیار زیادی روی صفحه نمایش لپ تاپ وجود دارد

مشکلات سخت افزاری نیز می تواند دلیل افت سرعت در لپ تاپ باشد

در وهله نخست باید به این مساله اشاره کرد که گاهی کند شدن لپ تاپ سونی تنها به دلیل قدیمی بودن دستگاه و فرسوده شدن آن است. اما ایرادات سخت افزاری متعدد نیز می تواند عامل بروز این کاهش سرعت سیستم محسوب شود. برای نمونه ممکن است دستگاه در اثر هرگونه آسیب و ضربه ای دچار مشکلاتی در بخش سخت افزاری شده باشد. در ادامه به بررسی برخی از مشکلات سخت افزاری لپ تاپ های سونی می پردازیم که به دنبال آن شاهد کند شدن دستگاه هستیم.

آسیب رسیدن به فن لپ تاپ

فن در لپ تاپ های مختلف از جمله لپ تاپ های سونی نقش بسیار مهمی دارد. عملکرد فن موجب خنک کردن لپ تاپ می شود. در نتیجه از داغ شدن بیش از حد آن و آسیب رسیدن به لپ تاپ جلوگیری می کند.

داغ شدن بیش از حد خود عاملی مهم در کند شدن لپ تاپ سونی است. خراب شدن فن لپ تاپ سونی در اثر تهویه نادرست سیستم و ورود گرد و غبار و آلودگی به این قطعه ایجاد می شود.

کم بودن حافظه رم لپ تاپ سونی

اگر حافظه رم مورد استفاده در لپ تاپ پایین تر از نیاز دستگاه باشد، شاهد کند شدن لپ تاپ سونی خواهیم بود. نقش رم در لپ تاپ ذخیره کردن داده های مورد نیاز پردازش گر دستگاه به منظور پردازش اطلاعات است. دلیل آن هم این است که اگر پردازش گر لپ تاپ داده های مورد نیاز خود را به جای هارد روی رم ذخیره کند، سریع تر و آسان تر به آن ها دسترسی پیدا می کند.

اما این حالت تا زمانی است که رم قابلیت ذخیره داده ها را داشته باشد. اگر حافظه رم پر شود، پردازش گر مجبور به ذخیره داده ها روی هارد می شود. در نتیجه برای دسترسی به آن ها زمان بیش تری نیاز است. در نتیجه همین امر نیز شاهد کند شدن لپ تاپ سونی خواهیم بود.

گاهی اوقات هارد دیسک لپ تاپ سونی مشکل دارد

یکی دیگر از مواردی که می توان آن را دلیل کندی لپ تاپ سونی در نظر گرفت، مشکلاتی است که در هارد دیسک لپ تاپ ایجاد می شود. در این حالت معمولا ظرفیت هارد دیسک لپ تاپ فراتر از حد معمول پر شده است. در نتیجه شلوغ شدن بیش از حد هارد دیسک لپ تاپ سونی و پخش بودن و نامرتب بودن داده های ذخیره شده روی آن، شاهد هنگ کردن مدام دستگاه و در نتیجه کند شدن لپ تاپ سونی خواهیم بود.

علاوه بر پر بودن بیش از حد هارد لپ تاپ، گاهی نیز کلا خود قطعه مشکل دارد. خرابی هارد دیسک لپ تاپ سونی و بروز اختلالاتی در عملکرد آن می تواند عامل دیگر کندی لپ تاپ سونی محسوب شود. این حالت خصوصا در لپ تاپ های قدیمی تر که مدت زمان زیادی از استفاده آن ها می گذرد دیده می شود.

آیا مشکل کند شدن لپ تاپ سونی قابل برطرف شدن است؟

پاسخ به این سوال بستگی به دلیل بروز مشکل دارد. به صورت کلی کاهش سرعت در سیستم های قدیمی امری متداول است. اما با این حال برخی مواقع رفع این کندی با چند راهکار ساده برطرف می شود. گاهی نیز باید برای رفع مشکل به مراکز تعمیر لپ تاپ مراجعه کرد تا تعمیر کار با بررسی دقیق دستگاه و عیب یابی آن مشکل را برطرف کند. در ادامه برخی موارد کاربردی را به شما توصیه می کنیم.

نصب آنتی ویروس و حذف بد افزار ها

همان طور که می دانید ویروسی شدن دستگاه یک عامل مهم در کاهش سرعت عملکرد آن محسوب می شود. با نصب یک آنتی ویروس مناسب روی لپ تاپ خود، می توانید از شر ویروس های لپ تاپ راحت شوید.

علاوه بر این بهتر است هر برنامه ای که دلیل کند شدن لپ تاپ سونی شما است را پاک کنید. حذف بد افزار ها، استفاده از برنامه هایی مطمئن و استفاده از آنتی ویروس دستگاه شما را از آسیب های نرم افزاری احتمالی حفظ می کند.

سیستم عامل خود را به نمونه های بالا تر ارتقا دهید

قدیمی بودن نسخه ویندوزی که از آن استفاده می کنید، خود می تواند یک دلیل مهم در کندی لپ تاپ سونی در نظر گرفته شود. علاوه بر این توصیه می شود مدام سیستم عامل خود را به روز رسانی کنید.

برخی از سیستم عامل ها مانند ویندوز 10 به خودی خود با اتصال سیستم به اینترنت به روز رسانی می شوند. این کار تاثیر چشمگیری در افزایش سرعت سیستم شما خواهد داشت.

برنامه ها و صفحات وب اضافه خود را ببندید

اگر همزمان چندین برنامه و نرم افزار را در لپ تاپ خود باز کرده اید و دستگاه شما کند شده است، بهتر است برنامه هایی که از آن استفاده نمی کنید را ببندید.

در کل بهتر است از اجرای همزمان چندین برنامه سنگین روی لپ تاپ تان خودداری کنید. اگر در حال وب گردی هستید و تعداد صفحات وب زیادی روی سیستم شما باز است که به همه آن ها نیاز ندارید، بهتر است صفحات وب اضافه را نیز ببندید.

آیکون های اضافه را از روی صفحه نمایش خود حذف کنید

برخی از آیکون هایی که گرافیک سنگینی دارند مانند تصاویر پس زمینه متحرک یا تم های مورد استفاده روی سیستم، موجب کند شدن لپ تاپ می شوند. بهتر است اگر با کندی سیستم مواجه شدید، از این تم ها و آیکون های متعدد استفاده نکنید و از یک تصویر پس زمینه معمولی روی دستگاه خود استفاده کنید.

حافظه رم دستگاه خود را افزایش دهید

اگر بر اساس تشخیص کارشناس تعمیر لپ تاپ سونی دلیل کندی دستگاه شما کم بودن فضای حافظه رم باشد، بهتر است آن را با یک نمونه که ظرفیت بیش تری دارد عوض کنید. ارتقای حافظه رم می تواند تاثیر به سزایی در افزایش سرعت سیستم شما داشته باشد. برای این منظور بهتر است حتما از مراکز تخصصی کمک بگیرید تا علاوه بر این که یک نمونه اصلی و با کیفیت را خریداری می کنید، مطمئن شوید که رم مورد نظر با سیستم سخت افزاری لپ تاپ شما سازگاری دارد.

رفع مشکلات سخت افزاری ایجاد شده در هارد دیسک

همان طور که گفته شد گاهی کند شدن لپ تاپ سونی به دلیل اختلالات ایجاد شده در هارد دستگاه ایجاد شده است. اگر هارد خراب شده و مشکلی دارد، تعمیر هارد لپ تاپ سونی و رفع مشکلات ایجاد شده در آن را باید به تعمیرکاران حرفه ای بسپارید. اما اگر مشکل در پر بودن هارد دیسک لپ تاپ است یا می توانید آن را خالی کرده و با حذف برنامه ها و نرم افزار های بی استفاده از روی سیستم مشکل را برطرف کنید، یا این که می توانید از یک هارد SSD استفاده کنید. انجام این کار ها به طرز فوق العاده ای سرعت دستگاه شما را افزایش خواهد داد.

مراجعه به نمایندگی تعمیر لپ تاپ سونی

یک نکته را در نظر داشته باشید، تشخیص این که مشکل دستگاه از کجاست و چگونه می توان آن را برطرف کرد همیشه کار آسانی نیست و نمی توان آن را بدون کمک گرفتن از افراد متخصص انجام داد. تعمیرکاران حرفه ای مرکز تعمیرات سونی می توانند با بررسی لپ تاپ، دلیل کند شدن لپ تاپ سونی شما را تشخیص داده و بهترین و به صرفه ترین راه حل را به شما ارائه دهند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید