اشتراک گذاری

علت خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ سونی

خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ سونی، یکی از ایراداتی است که گاها کاربران با آن مواجه می شوند. خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ سونی و دیگر برندها می تواند موجب شود که کاربران داده های ذخیره نکرده حین کار را از دست بدهند. خاموشی ناگهانی لپ تاپ، دلایل مختلف نرم افزاری یا سخت افزاری دارد که در ادامه آنها را معرفی می کنیم. برای برطرف کردن مشکل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ Sony لازم است ابتدا بخش های مختلف دستگاه بررسی و عیب یابی شده و منبع بروز این اختلال شناسایی شود.

اما سوالی که در این بخش ممکن است مطرح شود این است که کدام بخش ها را باید بررسی کنیم؟ این مقاله به منظور ریشه یابی این اختلال و روش های برطرف کردن آن جمع آوری شده است. اگر در هنگام کار با لپ تاپ سونی خود با هرگونه مشکلی مواجه شدید می توانید به نمایندگی سونی مرکز سخت افزار ایران مراجعه نموده و از تکنسین های فنی حاضر در این مرکز برای تعمیر لپ تاپ کمک بگیرید. در ادامه به بررسی علل و روش های رفع ایراد خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ می پردازیم.

 دلایل اصلی خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ سونی

همانطور که پیشتر گفته شد، خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ سونی مساله ای نیست که تنها یک علت مشخص داشته باشد. در واقع بخش های مختلفی در لپ تاپ وجود دارند که ایراد در هر یک از آنها ممکن است به خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ Sony منجر شود. این بخش ها عبارتند از فن، سیستم عامل و همچنین بدافزارها. در ادامه به بررسی هر یک از این موارد پرداخته و روش های رفع آنها را نیز بیان می کنیم.

ولتاژ غیراستاندارد

منبع انرژی اصلی لپ تاپ، انرژی الکتریکی بوده و طبیعی است که یکی از اصلی ترین عواملی که منجر به خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ سونی می شود نیز به برق مربوط باشد. اما یکی از سوال های مهمی که در اینجا مطرح می شود، این است که چرا دستگاه دچار این مشکل شده و ولتاژ آن غیراستاندارد می شود. تکنسین های متخصص تعمیرات لپ تاپ معتقدند که منبع این ولتاژ غیراستاندارد را باید در بازی های اجرا شده جست و جو کرد.

 برخی بازی های رایانه ای به ولتاژی بالاتر از حد معمول احتیاج دارند و کاربر با اجرای آنها موجب می شود که سخت افزار سیستم بیش از حد کار کرده و سرعت گردش فن نیز بالاتر رود. این عوامل در مجموع باعث می شوند که برق با ولتاژ بیشتری نیاز باشد و در نتیجه لپ تاپ در شرایط ویژه و سختی قرار می گیرد. سیستم لپ تاپ به گونه ای طراحی شده که در برخی شرایط، دستگاه خاموش می شود تا از وارد شدن آسیب های سخت افزاری به آن جلوگیری شود. 

نقص سخت افزاری و خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ Sony

هر لپ تاپ از بخش های بسیار زیادی تشکیل شده است و عملکرد صحیح دستگاه در گروی عملکرد صحیح تمامی این بخش هاست. بنابراین وجود نقص در هریک از بخش های سخت افزاری لپ تاپ می تواند منجر به بروز اختلال در عملکرد آن شود. در مورد خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ سونی می توان گفت که آسیب دیدگی قطعاتی نظیر سی پی یو، رم، مین برد، کارت گرافیک و همچنین پاور می تواند علت اصلی این مساله باشد. 

در برخی موارد، خاموشی ناگهانی لپ تاپ سونی به دلیل آسیب دیدگی یکی از این بخش هاست، اما مواردی نیز وجود دارند که تغییرات ایجاد شده در این بخش ها با سیستم سازگار نبوده و در نهایت منجر به خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ Sony می شوند.

گرم شدن بیش از حد لپ تاپ 

یکی از عوامل اصلی که می تواند برای لپ تاپ به شدت مخرب و آسیب زا باشد، بالا رفتن درجه حرارت داخلی در اثر فعالیت بخش های مختلف است. البته باید توجه داشت که بالا رفتن دمای دستگاه در اثر فعالیت امری طبیعی بوده و به همین علت شرکت های تولید کننده به تعبیه فن داخل لپ تاپ برای پایین آوردن درجه حرارت لپ تاپ پرداخته اند. اما نکته اصلی در این مساله این است که بخش های داخلی لپ تاپ نسبت به بالا رفتن حرارت حساس بوده و در صورتی که دمای داخلی دستگاه از حد مشخصی بالاتر رود، این بخش ها به سرعت دچار آسیب دیدگی می شوند

آسیب دیدگی بر اثر حرارت بالا می تواند بسیار وسیع باشد و به همین علت در صورت بالاتر رفتن درجه حرارت از حد مجاز، برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به بخش های مختلف دستگاه اقدام به خاموش کردن سیستم می کند. در صورتی که پس از خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ سونی متوجه شدید که بدنه دستگاه بسیار داغ شده است، احتمالا این مشکل به دلیل بالا رفتن درجه حرارت بوده است. این افزایش حرارت می تواند به دلیل خرابی فن، گرفتگی منافذ سیستم یا ضعف CPU باشد

خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ Sony به علت خرابی درایور گرافیک و بدافزارها

مواردی وجود دارد که پس از نصب سیستم عامل جدید و تغییر درایور کارت گرافیک، لپ تاپ دچار خاموشی ناگهانی می شود. در چنین مواردی می توان با احتمال 90 درصد حدس زد که منشا خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ سونی تغییرات display یا درایور کارت گرافیک است

در بسیاری مواقع تغییرات تنظیمات بایوس لپ تاپ سونی نیز می تواند منجر به خاموشی ناگهانی این دستگاه شود. در این صورت باید با بررسی بخش های مختلف display منبع ایراد را پیدا کرده و آن را رفع کنید. برخی بدافزارها نیز در صورت نفوذ به درون سیستم می توانند عملکرد آن را مختل کرده و موجب خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ Sony شوند. بنابراین توصیه می شود که در صورت مواجهه با این مساله، سیستم را از لحاظ وجود بدافزارها نیز بررسی کرده و در صورت وجود آنها با یک آنتی ویروس قوی این نرم افزارهای مخرب را از سیستم حذف کنید.

5/5(1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید