اشتراک گذاری

تعمیر پورت usb لپ تاپ سونی

پورت USB یکی از پرکاربردترین پورت هایی است که روی لپ تاپ تعبیه شده است. از این پورت برای اتصال لوازم جانبی اعم از موس، حافظه فلش، هارد و غیره استفاده می شود و همین استفاده زیاد از این پورت یکی از عواملی است که موجب می شود این قطعه در معرض آسیب و خرابی باشد. با توجه به کاربرد زیاد این قطعه در استفاده روزمره، لازم است که در صورت اختلال در عملکرد آن در اسرع وقت نسبت به تعمیر پورت USB لپ تاپ سونی اقدام شود. 

نمایندگی سونی مرکز سخت افزار ایران یکی از مراکز اصلی تعمیر USB لپ تاپ سونی است که کیفیت خدمات خود را با ارائه ضمانت نامه معتبر تضمین می کند. در هنگام خرابی پورت USB لپ تاپ و مراجعه به مرکز خدمات برای تعمیر این قطعه بهتر است از یک سری نکات جانبی اطلاع داشته باشید تا بتوانید از کیفیت خدمات ارائه شده اطمینان حاصل کنید. از همین رو ما اطلاعات پیرامون تعمیر پورت USB لپ تاپ sony را در این مقاله جمع آوری کرده ایم تا خوانندگان محترم بتوانند پس از مطالعه این مطلب، موارد لازم را به خاطر سپرده و مد نظر داشته باشند.

تعمیر پورت usb لپ تاپ سونی

اقدامات اولیه برای تعمیر پورت USB لپ تاپ سونی

درست است که در صورت وارد شدن آسیب به هر یک از قطعات لپ تاپ بهتر است در اسرع وقت نسبت به تعمیر آن ها اقدام شود، اما در مورد پورت یو اس بی احتمال اینکه خرابی پورت USB لپ تاپ سونی ناشی از مسائل بسیار ساده باشد وجود دارد. از همین رو می توان پیش از مراجعه به مراکز مختلف جهت تعمیر پورت USB لپ تاپ سونی با انجام این اقدامات در منزل از جدی بودن آسیب اطمینان حاصل کرده و در نهایت اگر باز هم مشکل برطرف نشد می توانید از تکنسین های مراکز خدمات جهت تعمیر USB لپ تاپ سونی کمک بگیرید. در ادامه این اقدامات را به طور کامل شرح می دهیم.

تست کردن وسیله جانبی بر روی دیگر لپ تاپ ها

اولین حدس در هنگام برخورد با خرابی پورت USB لپ تاپ سونی این است که مشکل ناشی از خراب شدن وسیله جانبی باشد. برای اطمینان بهتر است در صورت امکان وسیله جانبی را در پورت های دیگر لپ تاپ نیز تست کنید و در صورت عدم پاسخ لپ تاپ، در صورت امکان آن را بر روی پورت های USB دیگر لپ تاپ ها نیز تست کنید. 

در صورتی که فلش یا دیگر وسایل جانبی تنها بر روی یک یا همه پورت های USB لپ تاپ کار نکرد و در دیگر دستگاه ها عملکرد صحیح داشت نشان دهنده این است که پورت USB دچار اختلال شده و باید نسبت به تعمیر پورت USB لپ تاپ سونی اقدام کرد. هر چند که در این صورت امکان دارد که مشکل نرم افزاری باشد و سخت افزار پورت مشکلی نداشته باشد. 

نصب نبودن درایور USB  لپ تاپ اصلی ترین اختلال نرم افزاری است که موجب بروز چنین مساله ای می شود. اما در صورتی که فلش در هیچ یک از پورت های لپ تاپ شما و دیگر لپ تاپ ها خوانده نشد می توان با قطعیت گفت که منشا مشکل ناشی از خرابی فلش بوده و ارتباطی به خرابی پورت USB لپ تاپ سونی ندارد.

اختلال در کنترلر USB لپ تاپ سونی

یکی دیگر از اختلالات نرم افزاری که منجر به خرابی پورت USB لپ تاپ سونی می شود عبارت است از فعال نبودن کنترلر USB لپ تاپ. برای اطمینان از این وضعیت باید در منوی سرچ ویندوز عبارت device manager را تایپ کرده و آن را باز کنید. 

در مرحله بعدی باید گزینه universal serial bus controllers را پیدا کرده و با کلیک کردن بر روی فلش رو به پایین آن، بخش فهرست را باز کنید. حال لازم است روی اولین کنترلری که مشاهده می کنید راست کلیک کرده و در صورت فعال نبودن گزینه install آن را فعال کنید. 

اما در صورتی که کنترلر فعال باشد بهتر است برای اطمینان بیشتر، یک مرتبه این بخش را uninstall و مجددا install کنید تا مطمئن شوید که مشکل از فعال نبودن کنترلر نبوده و باید از تکنسین های مراکز خدمات برای تعمیر پورت USB لپ تاپ سونی کمک بگیرید.

اطمینان از خرابی پورت یو اس بی لپ تاپ سونی

به چند روش ساده می توان تا حدودی اطمینان حاصل کرد که مشکل خرابی پورت USB لپ تاپ سونی نرم افزاری نبوده و مربوط به سخت افزار این بخش است. در قسمت های بالا توضیحات مختصری در ارتباط با مشکلات نرم افزاری پورت لپ تاپ گفته شد. 

در مواردی ممکن است پس از اتصال فلش یا حافظه جانبی به لپ تاپ  sony شما متوجه شوید که با تکان دادن فلش ارتباط این دو بخش قطع و وصل می شود. این مساله عموما ناشی از شل بودن اتصال داخلی پورت لپ تاپ سونی است. روش بعدی که می توانید از طریق آن متوجه اشکال سخت افزاری در پورت USB لپ تاپ سونی خود شوید این است که به کمک یک چراغ قوه با دقت فضای داخل پورت را بررسی کنید. 

وجود هر گونه شکستگی یا حتی گرد و خاک می تواند موجب بروز ایراداتی نظیر خوانده نشدن فلش در پورت USB لپ تاپ sony شود. در صورتی که متوجه آسیب در بخش داخلی این قطعه شدید لازم است که نسبت به تعمیر پورت USB لپ تاپ سونی اقدام نمایید. تعمیر USB لپ تاپ سونی باید در مراکز معتبر و به دست کارشناسان ماهر و با تجربه انجام شود.

نحوه تعمیر USB لپ تاپ سونی

پیش تر گفته شد که اگر خرابی پورت USB لپ تاپ سونی ناشی از موارد سخت افزاری باشد می توان با بررسی پورت و پایه های آن متوجه شد. اما توجه داشته باشید که در مواردی نیز ممکن است پورت USB به صورت کامل دچار سوختگی شده باشد و کاربر با مشاهده فضای پورت به نتیجه مشخصی در مورد منشا خرابی نرسد. 

حتی اگر پورت به دلیل ایرادات سخت افزاری در مادربرد نیز اختلال پیدا کرده باشد با بررسی ظاهری پورت نمی توان به وجود آن پی برد. در این زمینه می توانید به مقاله تعمیر مادربرد لپ تاپ سونی مراجعه نمایید. به طور کلی شناسایی نشدن دستگاه جانبی توسط لپ تاپ ( در صورت سالم بودن دستگاه جانبی) نشان دهنده وجود ایراد در پورت USB بوده و باید هرچه سریع تر برطرف شود. 

در موارد نرم افزاری تکنسین با استفاده از روش های مخصوص ایرادات را برطرف کرده و پورت USB مانند قبل کار خواهد کرد. اما اگر مشخص شود اختلال به وجود آمده در این بخش مربوط به مسائل سخت افزاری است (در صورتی که محرز شود تعمیر USB  لپ تاپ سونی امکان پذیر نیست) برای تعمیر پورت USB لپ تاپ سونی تکنسین اقدام به تعویض خواهد کرد.

5/5(1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید